За да може ламинатът да издържи възможно най-дълго и да запази оригиналното качество на полагане, при монтажа му се използва специализирани подложки. Освен това те изпълняват редица задачи – топло и звукоизолация, изравняване на подовата повърхност. Подложките придават здравина на покритието, устойчивост на износване и ви позволява да разпределите равномерно тежестта върху повърхността.
Сред разнообразието от продуктови опции за подложки, коркът е особено търсен. В тази статия ще разгледаме основните предимства, недостатъци и нюанси на работа с коркови подложки, а също така ще научим как да полагаме материала.
Коркова подложка и нейните разновидности
Подложката се избира, като се вземат предвид характеристиките на подовата настилка, условията на работа, както и материала на подовете между етажите на сградата. Много компании произвеждат готови решения специално за своите ламели. Коя подложка е по-добра за ламинат е нетривиален въпрос.
Съвременните производствени компании предлагат модели, изработени изцяло от коркови суровини. Също така в асортимента има опции от комбинация от материали – битум-корк и каучук-корк.
Съставът на класическите коркови подложки включва изключително естествени гранули от материала – корк. При повишени температури и налягания частиците на корковата кора са плътно залепени заедно с вещество, което се отделя от суровината при нагряване. Следователно, производителите не трябва да смесват допълнително синтетични съединения в подложката.
Структурата на модела битум-корк е представена от картон или дебела крафт хартия. На една от повърхностите на материала се нанася слой битум. Противоположната страна е представена от пресован корк.
В резултат на това конструкцията придобива допълнителна защита от влага. Също така, материалът помага за ефективно отстраняване на излишната влага от ламинирания паркет.
Този тип подложка изглажда дребните неравности в основата, намалява нивото на шума с 18 dB.
Този модел е изработен от най-малките частици корк и синтетичен каучук. Материалът е предпочитан заради високото си поглъщане на звук и шум. Тази опция е малко по-скъпа от традиционните коркови продукти.
Често се използва в търговски и промишлени помещения, а също така се монтира в помещения с дървени подове.
За организацията на системата за подово отопление, производителите предлагат подобрена модификация на модела от корк. Снабден е с фолио, което ефективно акумулира топлинна енергия.
Неприемливо е използването на традиционни варианти от естествен корк за топли подове, тъй като те не позволяват на топлината да преминава.
Предимства на корковата подложка
Материалът задържа прахта от циментовата основа. В резултат на това осигурява пълна защита на заключващата система за ламинат.
Корковата подложка е предпочитана поради многото си безспорни предимства:
-Естественост и екологичност
Корковата подложка за ламинат е напълно естествен и екологичен материал, който се произвежда от натрошена дървесна кора.
Не съдържа чужди химични съединения, поради което изпаряването на токсични вещества е невъзможно. Подходящ за използване във всяка стая. Материалът е безопасен за хора с алергии.
-Еднородна структура
Кората съдържа естествено лепило – суберин. Той плътно свързва частиците от корк, което прави структурата хомогенна. Характеризира се с еднаква дебелина по цялата площ, независимо от посоката на монтаж. Структурата изключва образуването на деформации, пукнатини, издутини.
-Здравина
Индекс на якост – до 250 кг на кубичен метър. Материалът не се страхува от интензивни натоварвания.
-Топло и звукоизолация
Благодарение на уникалната си структура, той ефективно улавя топлината в помещението, изолира звуци и шумове.
-Вентилация на пода
Благодарение на естествената порьозност, въздухът циркулира между настилката и замазката. Това напълно елиминира риска от кондензация, растеж на гъбички и микроорганизми.
Производителите допълнително третират корка със специални антисептични съединения срещу малки вредители.
-Лесна инсталация
Монтирането на подложката няма да създаде трудности дори за новатор. За подреждане и рязане не е необходимо да използвате специален инструмент – просто използвайте стандартни ножици или остър нож.
-Ниска запалимост
Пожароустойчивостта гарантира пълна пожарна безопасност на цялото помещение.
Полагане на корковата подложка
Подложките се произвеждат под формата на листове или ролки. Как да поставите корковата подложка под ламинирания паркет в стаята зависи от неговия формат. Листовете се монтират на принципа на полагане на тухли с изместване.
Рулата се нарязват предварително на ленти или се подреждат на пода и излишъкът се отрязва близо до стените.
Отделните производители посочват на опаковката посоката на монтаж – по протежение или напречно на ламелите. Ако няма данни за маркировка, полагането се извършва при спазване на определено правило: фугите на корковата настилка не трябва да съвпадат с фугите на ламинираните паркети. В случай на използване на листов корк, той се полага с леко изместване.
Много майстори предпочитат надлъжния метод на полагане, тъй като той се различава в минималния брой линии за рязане. Основното предимство на напречната подова настилка е, че фугите на основата и фугите на ламелите не съвпадат точно помежду си. Напречното полагане елиминира деформацията и движението на подовите елементи по време на работа.
Монтажът се извършва постепенно. Веднага след като се положи една ролка или ред листове, върху нея се поставят ламинирани плоскости по цялата ширина. И т.н. Тази технология на монтаж ви позволява да поддържате целостта на корковата повърхност.
Корковият под се използва по-често в тандем със скъп ламинат, чиято дебелина на дъските е повече от 8 мм. Изборът на параметъра на основата директно зависи от дебелината на ламинираните плоскости.
Материал с дебелина 2 мм е предназначен за 8 мм ламели. За по-дебели дъски трябва да се използва 3 мм корк. Професионалистите не препоръчват да избирате твърде дебели продукти (над 10 мм) или да полагате материала на 2-3 слоя, за да подобрят неговите топло- и звукоизолационни качества. Материалът ще пружинира под натоварване и това ще повреди заключващите системи на ламината.
Всички опции за ламинирани коркови основи имат една особеност – те не могат да се използват за пълно изравняване на подовата повърхност. Преди монтажа прахът се отстранява внимателно от основата на пода, изравнява се и се проверява за влага.
При повишено ниво на влага подовете се изсушават. Ако правилото не се спазва, увеличаването на влагата ще създаде неравности и ще повдигне ламинираните панели.
Качеството на изравняването на пода се проверява с дъска с дължина 2 метра. Нанася се върху повърхността на основата в няколко посоки. Подът не трябва да има разлика във височината от повече от 2 мм.
Общи изисквания
Въпреки различната структура на корковата основа за ламинат, всички опции имат редица едни и същи правила за монтаж:
Вземете предвид техническите пролуки в близост до врати, изпъкнали ъгли, тръби, в местата на фуги с друго подово покритие.
Разстоянието трябва да бъде 8-10 мм. За да се образува техническа междина между стената и покритието, се поставят временни клинове от дърво или пластмаса.
Между перваза и ламината се оставя празнина от около 1 мм. Това помага за проветряване на ламината.
Подложката се полага от край до край, фиксиран с лента, чиято ширина е най-малко 5 cm.
Традиционните коркови и гумено-коркови модели се полагат върху подготвена бетонна повърхност. В този случай основата не трябва да се полага върху прясна замазка, т.к бетонът отделя голямо количество влага в продължение на много години от момента на изливането.
Подобно на покритието от естествено дърво, коркът не понася добре промените във влагата. Традиционният корк се монтира в помещение с влажност не повече от 5%. Ако индикаторът надвишава нормата, полиетиленовите листове се полагат предварително под корка.
Полиетиленовите листове се припокриват и фиксират с лента по целия периметър. Материалът се монтира без използване на слой хидроизолация, ако под стаята не се намира влажно мазе или хигиенна стая – душ, баня, комбинирана баня.
Битумно-корковата основа се монтира с битумната основа нагоре. Те се полагат така, че да се изключи образуването на припокривания. Използвайки този тип материал, не е нужно да полагате слой хидроизолация.
За да поставите подложката от фолио под ламинираните плоскости, трябва да има слой от полипропиленово фолио. Такъв корков субстрат под ламината се полага със слой фолио навън и се фиксира със специална фолио лента.
Използването на тандем от коркова подложка и ламинат е гаранция за дълъг експлоатационен живот на покритието. Няколко правила ще ви помогнат да направите избора по-лесен:
-Няма нужда от бюджетен ламинат за закупуване на подложка с максимален експлоатационен живот. С годините покритието ще се влоши и няма да може да се използва подложката втори път.
-Изберете между корк на руло и лист. Това ще зависи от площта на помещението и препоръките на производителя.
-Моля, имайте предвид, че различните видове подложки се различават по степента на звуко- и топлоизолация. Изборът на материал е необходим въз основа на характеристиките на подовата настилка и вашите желания.
-Изберете правилната дебелина на основата, която да съответства на дебелината на вашия ламиниран паркет.
-Решете предварително дали в стаята под ламината ще бъде монтиран топъл под. Ако да, изберете продукти със слой фолио.
Купуването и инсталирането на коркова подложка под вашия ламиниран паркет е лесно, ако следвате указанията по-горе. Все още имате въпроси? Свържете се с консултантите в магазини Tsonev Flooring и тe ще ви помогнат да направите правилния избор.