Подовата настилка в кухнята, банята и коридора се поддава на най-голяма влага и износване. Традиционното решение за такива помещения са керамични плочки. Ламинираните паркети рядко се монтират в влажни помещения, тъй като има риск водата да проникне в основния съставен елемент – дървото което води до подуване на покритието, загуба на първоначалните му качества.
Марковите производители обаче са решили този проблем и предлагат ламинат, устойчив на влага. Съвременните технологии позволяват да се предотврати негативното въздействие на влагата върху покритието, да се удължи експлоатационният му живот.
Как да изберем ламинат, устойчив на влага и какви характеристики трябва да има, ще обсъдим в тази статия.
Влагоустойчив ламинат: как се различава от конвенционалното покритие?
За да изберете правилния влагоустойчив ламиниран паркет, трябва да знаете как се различава от обичайния. За основа се използва HDF плоча с висока плътност обработена с антибактериални съединения. Те не позволяват да се размножават гъбички и бактерии, които са не по-малко разрушителни от високата влажност.
Основата на ламината се изработва чрез пресоване при високи температури и налягания. Този ламинат е по-малко абсорбиращ влагата от обикновените подови настилки. Върху HDF се нанася декоративен хартиен слой, който точно имитира дърво, камък или плочки. Прозрачният горен филм надеждно предпазва повърхността от повреди и надрасквания. Устойчивите на влага модели имат по-издръжливо покритие – производителите използват иновативни импрегнации с корундови частици
За да се подобри работата на устойчивите на влага продукти, ръбовете на ламинираните ламели се обработват с импрегниране което повишава устойчивостта на влага, предотвратява проникването на вода в дъската. Фугите на покритието, страничните елементи и клик системите за монтаж са обработинш със съединения на базата на восък или силикон, които отблъскват водата. Всички слотове на ламината са запечатани, което предотвратява проникването на влага в дървения материал, неговото разрушаване и деформация.
Обикновеното покритие, след като се намокри и изсъхне, завинаги ще загуби първоначално привлекателния си вид. Влагоустойчивият ламинат перфектно издържа на краткотрайно проникване на вода върху повърхността.
Избор на влагоустойчив ламинат
Много купувачи са изправени пред въпроса как правилно да изберат влагоустойчив ламинат, така че да служи повече от една година. При избора на подово покритие трябва да се вземат предвид няколко критерия и характеристики:
-производствена компания;
-наличие на сертификати;
-клас на натоварване;
-дебелина и качество на HDF плочата;
-вид свързващи слик системи;
-цена;
-срок на гаранционните задължения;
-външен вид.
Всеки ламинат трябва да има сертификат за качество посочващ:
-страната на производство;
-заключението на санитарно-епидемиологичната служба. Сертификатът съдържа информация за екологичните параметри на продукта. Данните за отделянето на формалдехиди играят особена роля. Индикаторът не трябва да надвишава 0,12 mg / кубичен метър;
-сертификат за пожарна безопасност. Покритието може да бъде от тип RP2 (слабо разпространяващ се пламък) и B2 (умерено запалим).
-Думата „аква“ често се използва в етикетирането и описанията на продуктите. На опаковката има чадър или кран с капка. Тази маркировка показва, че продуктът наистина е устойчив на влага.
Свързващи клик системи и тяхното значение
Задължително е да разгледате системата за свързване. Надеждните свързващи кликове фиксират здраво панелите един към друг, без да оставят празнини. Висококачествен заключващ механизъм след монтаж създава представа за пълната цялост на покритието. Благодарение на това няма шанс водата да проникне в плочата между фугите.
Кликовете трябва да бъдат импрегнирани с водоотблъскващ състав повърхностно или дълбоко. Дълбокото импрегниране гарантира абсолютна защита на повърхността от негативното въздействие на влагата. Външното импрегниране осигурява само водоотблъскващи свойства. Висококачествената восъчна импрегнация не може да бъде премахната дори с усилие.
Как да изберем влагоустойчив ламинат според класа на износоустойчивост
Важен критерий за оценка е нивото на натоварване по време на експлоатация. В зависимост от този параметър се разграничават следните класове ламиниран паркет:
-Клас (31). Класът е подходящ за помещения, където се планира малко натоварване (килер, гардероб);
-Клас (32). Издържа на умерена употреба и излагане на влага;
-Клас (33). Най-добрият вариант за кухнята и хола. По-издръжлив и устойчив на износване, характеризиращ се с повишена устойчивост на влага;
-Клас (34). Не винаги има смисъл да купувате такова покритие. Моделите от клас 34 се използват в помещения, които изпитват максимално натоварване.
Издръжливостта на материала също се определя от производителя. Например покритие от 32-ри клас от немска компания ще продължи по-дълго от аналог от 33-ти клас от китайска марка.
Обърнете внимание на параметъра за плътност на HDF плочата. Плочата е изработена на базата на твърдо пресовани влакна. Колкото по-висока е плътността, толкова по-трайно ще бъде покритието. Плътността пряко влияе върху устойчивостта на влага на продукта.
В по-компресирана плоча влагата няма да може да проникне и да развали покритието. Професионалистите отчитат фактора на подуване. Определя се с помощта на тест – ламинатът се държи във вода около 24 часа. Степента на подуване е 18%. Колкото по-нисък е коефициентът, толкова по-устойчиво е покритието на влага. Обърнете внимание на това! Информацията трябва да е на опаковката.
Външен вид
Не последният критерий за избор е външният вид на покритието. Самият ламинат е доста хлъзгав, особено ако вода попадне върху него. За да намалите плъзгането по подовата настилка, е по-правилно да изберете панели не с гладка повърхност, а с релефна повърхност. Най-добрият вариант за кухнята са панели, които наподобяват плочки на външен вид.
Влагоустойчивите ламинирани паркети сега са представени в каталозите на много компании. Следователно, купувачът е изправен пред отговорна задача – да избере висококачествен ламинат.
Надеждните производители са ключът към издръжливостта
Колекции от влагоустойчиви модели ламинат могат да бъдат намерени в асортимента на марките Classen, Berry Alloc, Kaindl, Quick-Step, Pergo. Моделите, произведени в Германия, Белгия и Швеция, са се доказали на световния пазар.
Моделите на Classen се отличават с безупречна изработка, допълнителна обработка на свързващи кликове с восък. Ламинатният сегмент от скандинавският производител BerryAlloc е в състояние да издържи на продължителен контакт с вода. Отзивите на клиентите показват, че европейските подови настилки могат да издържат на значителни натоварвания и „наводняване“ с вода, по-малко драскотини.
Асортиментът на производителите включва различни модификации и цветове. Не ограничавайте въображението си. Основният принцип на покупката е да изберете надежден влагоустойчив ламинат по отношение на дизайна на помещението.
Не забравяйте, че цената на традиционния аналог е много по-ниска от устойчивата на влага. И това е логично – способността да издържа на влага повишава производителността и издръжливостта на покритието. Световноизвестна компания е гаранция за дълъг експлоатационен живот. Известни производители дават 25-30 години гаранция!
Полагане на влагоустойчив ламинат
За да може подовата настилка да издържи няколко пъти по-дълго, трябва компетентно да подходите към въпроса за монтажа и да се придържате към основните правила за полагане на ламинат. Преди полагане подът се изравнява внимателно, а панелите се полагат върху специална подлажка. Всеки панел трябва да приляга плътно към пода.
Професионалистите препоръчват използването на уплътнител за фуги. Допълнително предпазва фугите от проникване на вода, без да залепва панелите. Въпреки факта, че инсталацията изглежда проста и лесна, инсталацията трябва да бъде поверена на професионалисти. При правилна инсталация продуктът ще продължи най-малко 15 години, дори ако нивото на влажност в помещението редовно се повишава.
Грижа за устойчив на влага ламинат
В сравнение с традиционните ламинирани панели, влагоустойчивите продукти имат много предимства. Сред всички предимства, основните са издръжливост, устойчивост на влага и лекота на поддържане на идеалния външен вид на пода.
Ламинатът е покритие, което не изисква специална поддръжка. Повърхността на материала перфектно издържа на механични повреди, не се страхува от износване. Въпреки това, драскотини и други повреди на повърхностния слой трябва да се избягват доколкото е възможно. Не трябва да го тествате за сила.
За разлика от обикновения ламинат, устойчивият на влага ламинат е по-надежден и по-добре „издържа на защита“ при взаимодействие с течност. Проблеми могат да възникнат само ако вода проникне в фугите между редовете, което води до набъбване и деформация на панелите. Ламинираното покритие отстрани е особено уязвимо. Следователно, за да се изключи проникването на разлята вода в ламелите, тя трябва да бъде отстранена от повърхността възможно най-скоро. Висококачественият материал след изсъхване може да се върне към първоначалния си вид и геометрия. При правилна грижа продуктът ще продължи най-малко десет години.
Надяваме се нашите съвети да ви помогнат да направите правилния избор и да останете доволни.