Благодарение на добрите си експлоатационни свойства, ламинираният паркет се превърна в достойна алтернатива на скъпия паркет и масивните дъски.
Той е избран от клиентите като подова настилка за апартамента най-вече заради:
-избор от много цветове;
-висока устойчивост на износване;
-лекота на инсталиране и възможност за пренареждане на отделни -зони;
-непретенциозни грижи;
-ниска цена.
И все пак мнозина се интересуват от въпроса: вреден ли е ламинираният паркет за здравето?
В тази статия ще ви кажем дали ламинираният паркет е вреден материал, как да го проверите и кой ламинат е най-екологичен.
От какво е направен ламината?
Ламинатна конструкция
- Долен слой
Под основната дъска се поставя безопасен слой хартия, за да се предпази покритието от влага, гъбички и микроорганизми. Стабилизиращият слой е покрит с парафин, напълно безвреден за човешкото здраве.
Някои производители допълват продуктите си с допълнителен слой, който активно абсорбира шума и осигурява водоотблъскващ ефект. Слоят се намира между декоративното фолио и основната дъска.
- Основата на покритието
Основата на дъските е дървена дъска, която се състои от дървени стърготини. По отношение на този слой не възниква въпросът дали ламинатът е вреден или не. Естественото дърво е екологично чист и безопасен материал.
Дървените стърготини се съединяват с естествени и синтетични смоли. Подобна смола се използва при производството на мебели, врати и други изделия от дърво. Основата и импрегнирана със смоли при условия на високо налягане, което осигурява здравината на основата.
Основната плоча може да съдържа HDF ядро (с висока плътност) или MDF ядро (средна плътност). По отношение на якост и устойчивост на износване ламелите се произвеждат в 31, 32 и 33 клас.
Върху дървената основа се нанася декоративен слой, който точно имитира дърво, камък, плочки и др. Представен е от хартия, която не вреди на здравето, но изпълнява естетическа функция.
- Повърхностна защита
Повърхността на плочите е покрита с меламинова или акрилна смола. Външният филм определя степента на защита на покритието от механично натоварване и агресивни вещества и спомага за запазване на естетическия вид.
Акрилните смоли често се срещат в бои и лакове. Акрилът, въпреки синтетичния си произход, е напълно безопасен. Това е един от най-издръжливите материали. Екологично чистата меламинова смола е естествено невискозна. Следователно към него се добавят вещества на базата на формалдехид.
Специалистите определят дали ламинатът е вреден именно по съдържанието на формалдехид. Той е особено опасен във високи дози и се отделя в околната среда при температури над стайна температура. В малки количества веществото е напълно безопасно.
Вреден ли е ламинираният паркет или не?
Как може ламинираният паркет да бъде опасен?
За да разберете колко вреден е ламинатът, трябва да проучите неговия състав.
За производството на фалшификати се използват евтини аналози на ПДЧ с ниска плътност. За закрепване на дървената основа се използва лепило, което съдържа голямо количество формалдехидни смоли. Тяхното ниво може да бъде приравнено на клас E240, което е неприемливо за използване не само в жилищни, но и в обществени помещения.
Ламинатът е опасен, ако изгори.
Това покритие принадлежи към материалите, които са устойчиви на високи температури. Дори ако върху него падне горяща клечка, ламелите няма да се повредят или възпламенят. Но в случай на пожар, плочите започват да тлеят, отделяйки въглероден окис и формалдехид в значителна концентрация.
Ето защо, ако избухне пожар, трябва незабавно да напуснете стаята – не се опитвайте да гасите покритието без лични предпазни средства.
2 фактора, които да ви помогнат да разберете дали ламинираният паркет е вреден
Мирис
Отговаряйки на въпроса дали миризмата на ламината е вредна, можем да кажем да, но с изменение – това зависи от съдържанието на формалдехид в неговия състав.
Веществото присъства в малки количества дори в естественото дърво, което му придава уникална миризма. Покритията с висока концентрация на формалдехид имат неприятна и устойчива миризма, която бързо се разпространява в помещението, особено при повишени температури.
Маркировка
Когато избирате подови продукти, внимателно проучете маркировките на опаковката. Това ще ви помогне да разберете дали ламинатът е нездравословен или не. Всяко покритие трябва да има сертификат за съответствие, който посочва класа на емисии.
Ако опаковката няма маркировка EPLF, това означава, че производителят не е член на Европейската асоциация, което означава, че съществува риск от придобиване на ламинат, който е нездравословен или фалшив.
Класове на емисии на ламинат
Когато определяте дали даден ламинат е вреден за здравето, не забравяйте да вземете предвид европейските стандарти, приети за целия ламиниран паркет. По отношение на изискванията ламелите са разделени на няколко категории емисии, които показват нивото на безопасност. Емисионният клас зависи от количеството формалдехид в ламелите.
В продажба има четири класа ламинат:
Категория E1 потвърждава пълната безвредност на покритието за човешкото здраве.
Е1 ламинати съдържат минимално количество формалдехид. Подходяща за монтаж в детски стаи, спални, не предизвиква алергии. Модели от категории E1 могат да се използват във връзка с топъл под. Дори при нагряване концентрацията на вредни съединения остава в нормалните граници.
Категория E2 и E3 – количеството формалдехид е 3-6 пъти по-високо от това на покритието E1.
Ламелите E2, E3 не са подходящи за монтаж в дневни. Много хора имат въпрос, ако ламинат E2, E3 е вреден за здравето, защо да го използвате? Такива подове могат да се монтират в жилища с единственото изискване – в стаята трябва да отсъстват други материали, съдържащи формалдехид. Това правило важи за мебели и дори тапети, които могат да съдържат вредни вещества.
Категорията E0 е най-екологичният ламинат.
Според тестове, проведени в Германския университет, съдържанието на формалдехид в продуктите E0 е по-малко от 0,005 ppm. Това означава, че концентрацията му е много ниска и практически недоказуема. Ето защо производителите представят ламинат E0 като най-екологичен. И цената му е няколко пъти по-висока в сравнение с продуктите от категория E1.
Как да изберем екологично чист ламиниран паркет?
Основният критерий при избора на безопасно покритие е да купувате продукти само от известни производители. На опаковката на ламелите винаги има маркировка, указваща всички параметри на продукта. Висококачественото покритие принадлежи към клас E0, E1.
Не вярвайте, че евтините продукти са качествени материали. Има вероятност такива ламинати да са фалшиви, което означава, че могат да съдържат опасни компоненти.
Дебелината на панела ще помогне да се разбере, че това е фалшификат. Стандартната дебелина е 7-12 мм. Покритието с дебелина над 12 мм обикновено показва, че е китайски аналог и по време на производството му качеството и екологичността не са били контролирани.
За да сте сигурни дали ламинираният паркет е вреден или не, поръчайте продукти от сертифицирани фирми. Само това е гаранция, че параметрите на ламинирания под ще отговарят напълно на характеристиките, декларирани на маркировката.