Устойчивостта и износоустойчивостта на такива подови покрития като ламинат, паркет, корк и LVT винил в много отношения зависи от това дали подложката е правилно взета и положена. Важността на избора на подложка е безспорна: по-специално производителите на ламинат са свободни да отказват гаранционно обслужване, ако качеството на подовата настилка се е влошило поради факта, че е избрана „грешна“ подложка.
Избор на подложка
Въз основа на комбинация от следните фактори, можете да изберете правилната подложка за ламинат, паркет, винилови настилки и други покрития:
-Вид подово покритие;
-Ниво на стайна температура и влажност;
-Основата на пода, върху който ще се извършва монтаж на покритие: бетон, дърво и др.;
-Наличието на нередности и разлики в нивото на пода.
-Функции на подложката
Подовата подложка изпълнява следните функции:
-Изглаждане на неравностите на пода. Ако разликите в нивата са незначителни, те могат да бъдат елиминирани с помощта на плътен, например, експандиран полистирол, без да се прибягва до нова подова замазка;
-Звукоизолация. Това важи особено за ламинираният паркет;
-Хидроизолация. Отвътре подовото покритие се влияе от влагата, отделяна от циментовата замазка (подовата настилка не може да се полага върху незасъхнала замазка), за да се избегне това, между пода и пода се полага слой влагоустойчив филм;
-Намаляване на механичното и ударно натоварване на заключващите системи на паркет или ламинат;
-Повишена топлопроводимост.
Коя подложка да изберем: видове и техните характеристики
Отговаряйки на въпроса коя подложка е по-добра, експертите единодушно заявяват – корковата. Сред предимствата на този материал са:
-Устойчивост на мухъл и гниене;
-Трайност;
-Добра амортизация и мекота;
-Естествен произход и здравна безопасност.
Най-същественият недостатък на корка е високата цена. Можете да намалите цената на подложката, като го замените с по-евтин аналог – XPS.
Можете да изберете и други видове подложка:
-Полипропиленовата пяна е материал с висока влагоустойчивост. Поради специалната, ефирна структура, тя не издържа на продължително статично натоварване – въздушните мехурчета се спукват и в тези зони материалът се смачква;
-Стиропорът е водоустойчива подложка но основният недостатък е токсичността при горене. Не е подходящ за неравни повърхности;
-Полиетиленовото фолио е най-евтината, но краткотрайна подложка, която губи свойствата си след няколко години;
-Комбинирани подложки- експандиран полистирол и полиетилен. Подходящ само за използване под системата „топъл под“, сам по себе си не задържа топлината добре;
-Интегрирани гумени подложки са залепени към задната част на ламинатните ламели директно в завода.
Избор на дебелина на подложката
Едно от най-популярните заблуди за подложката е двуслойното полагане на материала, за да се удвоят топлинно спестяващите и шумоизолиращите свойства.
Този метод е ефективен само когато не се прилага натоварване на подовата настилка. При точково натоварване: под тежестта на човека или мебел, двуслойнита подложка е силно притисната, което може да доведе дори до счупване на ламелите.
Независимо коя подложка сте избрали, не надхвърляйте оптималната дебелина на материала 5 мм. Най-малкото удебеляване може да повреди заключващите кликове на ламината.
Подложките се полагат без припокриване, с 1-сантиметрови отстояние до стените (такъв резерв е необходим за отстраняване на излишната влага).
Независимо от това колко добре подложката задържа влагата, под него е желателно да се положи полиетиленов филм с дебелина 200 μm. Преди полагане на филма се уверете, че бетонната основа е суха. Компетентният избор и правилното полагане на подложката гарантират, че подовото покритие ще работи правилно през целия срок, деклариран от производителя, и дори по-дълго.
Ако все още се съмнявате как да изберете и поставите подложка, разгледайте продуктите които предлагаме в сайта или посетете нашите магазини за подови настилки в София и Велико Търново.