Колкото и скъп и качествен да е ламинираният паркет, неговата издръжливост и красив външен вид до голяма степен зависят от това дали монтажът е направен правилно и колко внимателно домакинството се е отнасяло към него. Някои дефекти засягат само външния вид на ламината и се нуждаят само от козметично „маскиране“, други – нарушават функционалността на покритието и следователно изискват мащабни ремонти.
Нашите съвети ще ви помогнат да поправите ламинат със собствените си ръце, без да го подменяте и разглобявате.
Петна върху ламината-методи за отстраняване
Във фабриката ламинатът е покрит със специален защитен слой, който е трудно да се преодолее с повечето химикали. Замърсяването на повърхността се отстранява перфектно с влажна гъба и сапунен разтвор. Сложните петна се отстраняват, като се използват следните техники:
-петна от бои и лакове се отстраняват с ацетон и разтворител;
-петна от мазнини се изстъргват внимателно с шпатула или острие, след което се избърсват с течност за миене на съдове;
-най-трудните петна от киселини изискват пълно заместване на повредената ламела.
За да не повредите покритието, по-добре е първо да проверите какъвто и да е химикал върху незабележима част от пода.
Драскотини – методи за козметичен ремонт
Нека да разберем как правилно да затворите драскотините, за да изглежда покритието като ново. Препоръчваме да премахнете драскотини върху ламината с восъчен молив (основното е да изберете правилния нюанс): той се нагрява в дланите и се втрива в драскотината, докато восъкът започне да излиза извън краищата на дефекта. Излишният восък се почиства внимателно с острие, а ламинатът се полира със суха кърпа.
Много е трудно да се премахнат дупки върху ламинат – те са доста трудни за затваряне. Най-добре е просто да замените повредената ламела, ако тази опция не е подходяща, ще трябва да закупите комплект за възстановяване на подовото покритие, включително оцветяващи пигменти, палитра от различни нюанси и ремонтна паста.
Ремонтът на дупки на ламиниран под се извършва, както следва:
-Областта около дефекта е залепена с маскираща лента;
-Пастата се смесва с пигмента. Внимание! за постигане на желания нюанс може да бъде само чрез смесване на различни пигменти: за да не разваляте сместа, трябва да добавите различни пигменти в съответствие с препоръките в палитрата, като постоянно -смесвате веществото и проверявате цвета му с тона на ламината;
-С помощта на малка гумена шпатула пастата се нанася върху дупката, запълвайки пространството му;
-Времето за изсъхване на пастата е един час. За да предотвратите размазването на маскиращата лента в резултат на работата, тя трябва да се отстрани веднага след -приключване на работата.
Методи за отстраняване на пролуките между ламелите
Основната причина за пропуските е неправилната инсталация. Ако няма необходимата междина между панелите и стената, рано или късно ламинатът или ще набъбне, или ще се разпадне. За да поправите това, трябва:
-премахнете перваза на пода на една от стените;
-да премахнете от ламелите буквално няколко милиметра с помощта на дисков електрически трион;
-поставете перваза на място.
След няколко дни ламелите трябва да се подравнят, без да образуват повече празнини.
Подуване на ламината
Покритието може да набъбне по същите причини, поради които в него се образуват пукнатини: поради липсата на празнина между покритието и стената. Причината може да е различна:
-Лайсни във вратите, усложняващи естественото разширение на ламинат;
-Адхезивното закрепване на ламината към пода често го кара да набъбне. За да предотвратите това, по-добре е да направите плаваща инсталация;
-Неправилно положена подложка или неравен под – за премахване на подуването на ламината в този случай е възможно само чрез пълно разглобяване на покритието и основата, повторно запълване на основата и качествено подравняване.
Подуването на ламината е много по-лесно да се предотврати, отколкото да се фиксира, особено безразборно. Ето защо специалистите по монтаж настояват подът да бъде положен от професионалист. Допълнителните разходи ще се изплатят напълно: експлоатацията ще бъде дълга и удобна, а ремонтът на ламинат на собственика няма да е необходим много дълго.
Ремонт на подути ламинатни ламели
Правилната висококачествена подложка в комбинация с полиетиленов филм осигурява добро ниво на хидроизолация на подово покритие. Въпреки това, ако ламинатът не принадлежи към категорията на водоустойчив, в случай на наводнение, в повечето случаи той ще се подуе по краищата и ще се разслои след изсъхване. Какво да направите, ако ламинатът е подут от голямо количество вода – в този случай само подмяната на покритието ще помогне.
Ако голяма площ от пода е повредена, ще се наложи цялостно разглобяване на покритието, с по-нататъшна подмяна на всички дефектни ламели. Демонтажът започва със стената, до която подутите панели са най-близо.
Ако не спестите от правилната инсталация и внимателно се грижете правилно за него, проблемът как да поправите ламината няма да засегне собственика в продължение на много години.