Благодарение на модерните технологии ламинатът придоби нови предимства.
Ламинатите от последното поколение са станали по-силни и не могат да бъдат деформирани, както преди. Възможно е да се премахне статичният заряд – повърхността вече не привлича прах. Има дори ламинати с антибактериален слой. Ламинираните паркети се произвеждат под формата на дъски с дължина 100-140 mm, 200 ширини и 7-12 mm средна дебелина (ламинат с максимална дебелина 12 mm се използва в помещения с високи натоварвания, където преди са били използвани само плочки и камък).
Структурата на ламината е многослойна . Всеки слой изпълнява специфична функция, а комбинацията им осигурява уникално покритие. Повърхностният слой представлява най-устойчив на износване, импрегниран с високо съдържание на меламин или акрилна смола, осигуряващ защита срещу абразия, драскотини, петна и слънчева светлина. Под него е декоративен слой – филм с модел, имитиращ текстурата на дърво, камък, плочки, метал и др. Основният слой от дървесни влакна е отговорен за формата и здравината. И накрая, основата е нерафинирана или импрегнирана със смола хартия – е предназначена да предпазва от влага и допълнително да стабилизира геометрията на цялата плоча.
Под ламината (както и под паркета) се поставя шумопоглъщаща основа. Някои производители го залепват директно към ламинираната плоскост.
КЛАСИФИКАЦИЯ НА ПОКРИТИЯТА
Критериите за качество на ламинираните подове се регулират от европейския стандарт. Материалът е тестван в 18 различни параметъра (абразия, удароустойчивост, шумоизолация, устойчивост на надрасквания, петна, слънчева светлина, реакция на вдлъбнатини, тлеещи цигарени фасове, съдържание на вредни химикали, запалимост и дим при изгаряне и др.).
След тестването на материала се определя и класът на експлоатация. Числените обозначения определят интензивността на допустимото натоварване (ниско, средно, високо). Материални показатели 21,22,23 са предназначени за жилищни интериори; 31.32, 33 – за публични сгради. Съкращенията от AC1 до AC5 означават класове на абразия.
Ламинираният под е достатъчно, за да се почисти да се използват специализирани препарати за ламинат. Препоръчително е да се отървете от мръсотията и следите от обувки веднага щом се появят. Не използвайте продукти, съдържащи восък, масло или абразиви, те ще повредят покритието. По-добре е да прикрепите филцови подложки за защита срещу надраскване на краката на мебелите (по-добре е мебелните колела да са изработени от мека пластмаса, вместо от метал). Не е необходимо да се мият подовете със сапунени разтвори (появяват се бели фуги). Не използвайте перящи прахосмукачки.
Отношението към ламината се промени много напоследък. Вече не се възприема като евтина алтернатива на паркета, но все пак това е самостоятелен тип подови настилки със специални свойства и безкрайно разнообразен дизайн. Съвременните ламинати имат релефна текстура, не е възможно да се различават от естествено дърво, дори и на допир. По правило ламинираните подови настилки се избират за помещенията, където големи натоварвания биха повредили паркета, например за детски стаи или коридори. Ламинат се препоръчва и за кухни и е много по-топла настилка от керамичните плочки. Изберете за тези помещения водоустойчиви колекции.
Едно от основните предимства на ламината е проста инсталация. Ламинатът с клик система се полага по плаващ начин. Не е необходимо да бъде приковаван или залепен към основата (както и полиран и лакиран) и можете да ходите по него веднага след полагането.
Ламинат преди монтаж в помещенията трябва да се съхранява 48 часа при стабилна температура 18 ° C и влажност не повече от 70%. Подовата основа се изравнява внимателно, в противен случай ламинатът ще скърца и разтвори по сглобките. Полагане върху балатум, стар паркет или друга основа е позволено, ако е равномерно, издръжливо и няма влага. Над килим – не се препоръчва . При полагане върху бетон се изисква използване на подложка от полиетилен или XPS. За допълнителна защита кликовете на ламелите се импрегнират с водоотблъскващ защитен гел. Между ламината и стените се оставя разстояние от 8-10 мм за естественото разширение на материала. Ламинатът е съвместим със системата „подово отопление“, като за предпочитане е водната система.
Огромен избор на ламиниран паркет на промоционални цени ви очаква в сайта https://tsonevflooring.bg