Всички ламинирани паркети, които могат да бъдат намерени на пазара днес, имат различни характеристики на износоустойчивост, абразия, звукоизолация, устойчивост на влага и устойчивост на механични натоварвания. В съответствие с нивото на тези характеристики се получава класификация на ламината, в резултат на което всички продукти са разделени на няколко групи.
През годините ламинатът е класифициран в още две групи: домакински и търговски. Групата на домакинствата включва ламинирани подове от 21, 22, 23 класа на устойчивост на износване и те са били предназначени за използване изключително в жилищни помещения. Търговската група включва продукти от класове 31, 32, 33, 34 износоустойчивост (такива подове бяха положени в офиси, магазини, ателиета и други търговски помещения). Разликата в основните характеристики между двете групи беше много голяма.
Как се определя класът на ламината?
Противно на общоприетото мнение, дебелината на ламината не влияе върху характеристиките на ламината по отношение на износоустойчивостта, надеждността и издръжливостта. Например панел от клас 33 с дебелина 7-8 мм ще бъде по-надежден от ламинирано подово покритие от клас 32 с дебелина 10-12 мм. Устойчивостта на износване и степента на износване се определят само от надеждността на горния слой, състоящ се от смес от смоли и допълнителни компоненти (съставът на горния слой ще зависи от технологията на производство).
В повечето случаи най-горният слой на ламинираната дъска е направен от акрилна или меламинова смола (разликата между двете е минимална). Смолата, избрана в съответствие с технологията, се нанася върху дъската под високотемпературно влияние, образувайки удароустойчива и неабразивна повърхност. Класът на ламината ще бъде определен в зависимост от това какви якостни характеристики и дебелина на горния слой на дъската.
Определянето на класа на ламинат за определен модел се извършва с помощта на специални тестове, разработени от Европейската асоциация EPLF. Всички компании, които са членове на тази асоциация, класифицират своите продукти в съответствие с препоръчителните параметри на тази организация. Това е сигурна гаранция, че ламинатът на тези компании съответства на декларирания клас. В същото време, ако компанията не е член на EPLF, тогава тя може да класифицира своите продукти според всякакви други правила, които не са признати никъде. Ето защо, за да закупите качествен ламинат, трябва да обърнете внимание дали марката е член на EPLF.
В съответствие с препоръките и тестовете на EPLF, ламинираните подове се тестват за устойчивост на износване, устойчивост на удар, податливост на битови химикали, термоустойчивост, механична устойчивост (например при излагане на колелата на офис стол), водоустойчивост и десетки други параметри.
Характеристики на класовете на ламинираните паркети
Разликата между класовете на ламинат е доста значителна, следователно при избора на ламиниран паркет нивото на износоустойчивост е един от най-важните параметри. В същото време е невъзможно да се забележат визуално разликите между покритията, затова е необходимо да се проучат инструкциите и официалната документация. Класовете ламинат имат следните експлоатационни и технически характеристики:
-Клас 31. Ламинираните подове от този клас имат категорията на абразия AC3, нивото на водоустойчивост <20% и много други показатели, които са сравнително ниски. Ето защо такива модели, когато се използват в търговската сфера, могат да продължат 3-4 години, а в домакинството – не повече от 12-14 години. Производителите препоръчват използването на такива модели в жилищни помещения;
-Клас 32. Категорията на абразия е AC4, устойчивостта на удар е IC2, чувствителността към битовите химикали е 4-5, топлинната устойчивост е 4, при излагане на колелата на офис стол, няма промени по повърхността, водоустойчивостта е <18%. 32 клас е много подходящ за използване в жилищни помещения (експлоатационен живот – 12-18 години) и в търговски (3-6 години);
-Клас 33. Категорията на абразия е AC5, устойчивостта на удар е IC3, чувствителността към битовите химикали е 4-5, топлинната устойчивост е 4, при излагане на колелата на офис стол, няма промени по повърхността, водоустойчивостта е <18%. Класът на износване на ламинат 33, за разлика от 32-ия, е проектиран за работа на места със средни и високи натоварвания на пода. В търговската сфера може да продължи около 5-10 години, в домакинството – 15-22 години. Много производители, ако ламинатът от клас 33 се използва в жилищния сектор, дават доживотна гаранция на своите продукти;
-Ламинираните паркети от клас 34 са относителна новост на пазара, така че днес те нямат конкретни европейски стандарти. Този ламинат е предназначен за използване в търговски помещения с високи и тежки товари: автокъщи, танцови зали, клубове, студиа, летища, гари, зони вътре в сградите. Срокът на действие в търговската сфера е 8-16 години, в домакинството – повече от 30 години;
Кой клас ламиниран паркет е по-добър?
Трудно е да се каже, че някой клас ламинат е по-добър или по-лош. Всичко ще зависи от условията на работа, изискванията, желанията и финансовите възможности на потребителя. Към днешна дата най-често срещаните класове са 32-33. Това са трайни, универсални, надеждни покрития. Ламинат от 32-33 класове се продават на достъпни цени и са представени в огромно разнообразие от дизайни и решения в нашите магазини в София и Велико Търново. В същото време 34-ият клас е изключително търговски, така че производителите обикновено не обръщат много внимание на неговия дизайн.
Ето защо, преди да купите ламиниран паркет, определено трябва сами да определите къде ще се използва ламинатът и колко високо ще бъде натоварването върху него. Много експерти препоръчват да изберете класове за устойчивост на износване 32-33 за ламиниран паркет за търговски помещения с ниско натоварване.