За дизайна на локални площи и структури има материал, който не изгнива и не губи естетически свойства под въздействието на валежите. Не изисква допълнителни грижи преди зимния период. Този материал е декинг настилка.
Декинга представлява готов строителен материал и се използва широко при озеленяване на открити площи. Настилката се състои от дървесно-полимерни компоненти и се вписва под формата на модули с дървена повърхност и специална основа. Първоначално такива настилки са били използвани за палубите на кораби, покриващи пристанища. За първи път частните разработчици започнаха да ги използват като елитно покритие в Америка. Напоследък настилката стана популярна и при нас.
Има три вида декинг настилки:
– дървесен декинг – рифелована или гладка дъска;
– декинг плочки или градински паркет- модул, обикновено под формата на квадрат, който се състои от гладки къси дъски;
– декинг от дървесно-полимерният композит (WPC)
Като суровина за първите два вида настилки са избрани дървесини, които имат високо съдържание на маслени вещества. Следователно материалът е много твърд, устойчив на влага и не изсушава. Такива видове са лиственица, тик, мербау,кумару,масарандуба,махагон, кемпас, жатоба и др. За да се произведе декинг от тях, дървесината се подлага на специална химическа и термична обработка. В резултат дървесината има висока плътност, геометрична стабилност, има водоотблъскващи свойства и не е податлива на увреждане от насекоми, бактерии и гъбички.
Настилката под формата на дървесно-полимерен композит (WPC) е направена от смес от фини дървени стърготини или рециклирани PVC продукти, синтетични или органични полимерни смеси и свързващи вещества. Използвайки модификатори и оцветяващи пигменти, в резултат на това можете да получите текстура, която е почти подобна на естествено дърво.
Обхватът на декинг настилката е много широк. Използва се за градински пътеки, настилки на веранда, външни тераси и външни площи. Декингът служи като декор – с помощта на него украсяват градински мостове, контурите на езера и басейни. Един квадратен метър настилка може да издържи до 2 тона товар.
Преди да монтирате настилката, трябва да подготвите основата. Зоната, където ще бъде положена настилката, трябва да бъде изравнена с пясък или чакъл. За отклоняване на валежите от водата, основата трябва да се наклони.
Дървеният декинг се полага върху предварително подредена скара от гредички. Ако основата е разположена много по-високо от съществуващото ниво на земята, тогава се поставя колонен фундамент или се използват регулиращи крачета за декинг.
Фиксирането на дървесният или дървесно-полимерен композит се извършва към предварително подредени гредички за скара. Има два начина на закрепване – скрит и открит монтаж.
WPC настилката не се нуждае от специално импрегниране със защитни материали или боядисване, докато настилката от естествени материали трябва да бъде лакирана или напоена със специално масло. След 3-4 години защитното покритие трябва да се актуализира след почистване на старите слоеве.
Предимства и недостатъци на настилката
Настилката, изработена от естествен материал, е екологично чист материал, има естетически благороден вид и притежава магията и топлината на живо дърво. Трябва да се разбере, че тя е много по-скъпа като цена в сравнение с полимерните материали. Естествената настилка изисква определена и щателна грижа и има значително по-кратък живот от синтетичните си колеги.
Настилката от полимерен композит е лесна за инсталиране. Цената е по-ниска, отколкото за естествено дърво. Въпреки това пластмасовото покритие е лишено от външните и тактилни качества на „живия“ материал.