Качествено и правилно монтирано дюшаме за под ще предаде стил във всеки интериор. Дюшамето задължително трябва да е равномерно и сухо, за да избегнем дефекти в последствие.
Как да направим правилен избор за дюшаме?
Разликата с кантираните дъски е, че при дюшамето лицевата страна е гладка и няма нужда от обработка като шлайфане. Задната страна на дюшамето не е шлайфано, а в нея са изработени канали гарантиращи правилна вентилация между дъската и подовата основа.
Трябва да изберете дюшаме, което е изсушено, защото мокрото дюшаме ще се изкриви и настилкат ще се повреди. Сушенето се извършва освен по естествен път, така и в промишлени сушилни. Перфектното ниво на влажността на материла е в границите 12-16%. Можете да разберете процента на влага с специализирани уреди. Паркетните майстори могат да разграничат сухо дюшаме от мокро по някои външни белези:
-по звук. Когато почукате върху дъската се чува силен звук. Приглушен звук означава, че дюшамето очевидно не е правилно или достатъчно изсушено
-изсушеното дюшаме трябва да е и сухо при допир
-промишленото изсушяване води до лъскава, нематирана повърхност.
Вносните дюшамета които предлагаме са призведени от северен смърч с размери: Дебелина 24 mm, Дължина 4000 mm, Широчина 146 mm . Смърчът е иглолистен вид дървесина с прави жили, без различно оцветяване на сърцевината и изразена структура.
Дюшамето се различава от обичайната кантирана дъска като:
-обработена повърхнина-дюшамето е с абсолютно гладка повърхност.
-внедрена сглобка за монтаж-нут и перо по четирите страни на дъската
-канали в долната част на дъската за допълнителна циркулация на въздух
-дълъг експлоатационен живот,а простотата на монтажа оправдават по-високата цена
-дюшамето може да се използва и за настилки с интензивно натоварване.
Основните предимства на дюшамето:
-системата за монтаж нут-перо изключва проникване на влага в дъските
-за производството на дюшаме се употребяват само суровини които предпазват настилката от деформации
-дюшамето се произвежда със специализирани машини, позволяващи изработка на продукта със абсолютно точни размери.
Цената на дюшамето се определя от видът на използваната дървесина. От иглолистната дървесина се използва главно северен бор и смърч или сибирска лиственица, а от широколистната – елха, дъб и др.
Ако подът ще е подложен на повишени механични напрежения, например за помещения с голям трафик, струва си да изберете дъбово дюшаме, а за места с висока влажност сибирска лиственица.
Обозначение за качество при дюшаметата:
-клас A е равномерни дъски без петна
-клас В – дъски с наличие на допостуми пукнатини и малки петна
-клас С – дъски с наличие на петна и по-големи пукнатини.
Дюшамето се монтира върху гредички служещи за скара. Гредичките се монтират на не повече от 40см разстояние едно от друга.Колкото са по малки разстоянията между гредичките , толкова по-голямо натоварване може да издържи подовото покритие.
Правилно поставеното дюшаме е ключът за качествен под. Между стените и ръба на първата дъска се оставя малко отстояние, в случай на разширяване на дъските. Първата дъска се монтира с перото, към стената, и се закрепва към всяка гредичка.
Сглобките на дюшамето са направени с модерно и високо прецизно оборудване. Този процес се извършва от програмирани механизми. Колкото е по-високо качеството на оборудването на производителят, толкова и по-добър ще е и крайният му продукт.
Преди покупка на дюшаме извършете внимателен подбор на материала.Цените за дюшаме от иглолистната дървесина ще е много по-ниска от цените на дюшаме от дъб, ясен или бук. Разбира се, най-добре е да закупите дюшаме от реномиран производител и в специализирани магазини за настилки.