Днес много хора, които започват довършителни ремонти, се притесняват от въпроса как да монтират ламинираният паркет сами, без помощта на специалисти.
Възможно ли е да направите това без специални строителни умения и необходимите инструменти?
Отговърът на този въпрос е „ДА ВЪЗМОЖНО Е“ ако използвате качествени ламинирани паркети от водещите производители и „НЕ Е ВЪЗМОЖНО“ ако закупите нискокачествени ламинати които изобилстват на пазара днес.
В момента на пазара на строителни материали ламинатът е с голямо търсене, тъй като има адекватна цена и поради своята красота и разнообразие може да задоволи всеки интериор.
И така, ламинатът не е нищо повече от тънки листове, дължината на които е от 1 м до 1,5 м, ширината е около 0,2 м, а дебелината е от 6 до 12 мм. Най-горният слой на ламела е защита срещу външни влияния: абразия, замърсяване, прах, влага, както и от слънчева светлина. Следващият слой е декоративна хартия която служи да възпроизведе текстурата на различни видове дърво, камък или други естествени материали. За основа на ламината се използва HDF плоча с повишена плътност, която не само придава здравина на подовото покритие, но и е носещият слой. Отдолу на ламела има слой хартия, напоен с смоли. Целта му, на първо място, е защита срещу проникване на влага.
Има много положителни характеристики на ламината– устойчивост на химични и механични влияния и много други. Но най-важното е лесният монтаж, което дава възможност за независимо полагане на ламината. Това ще спести значителна сума пари. За да направите това, просто се придържайте и спазвайте ясните препоръки на производителя.
Първото нещо, което трябва да направите, е да закупите самия материал. Закупуването на ламиниран паркет може да отнеме много време, тъй като изборът му в момента на пазара е доста голям. Могат да се намерят както качествени ламинати така и такива с неясен произход и качество. Препоръчваме закупуване на ламинат само от специализирани магазини а не от складове и хипермаркети.
Самият процес на работа започва с подготовка на повърхността. Необходимо е да поставите ламинат върху равномерна повърхност. За целта използвайте различни замазки или смеси за нивелиране на пода и др. Ламинираните подове могат да бъдат положени и върху шперплат или OSB.
Необходимо е да поставите подложката върху подготвената повърхност. Обхват на подложката е доста голям, както в цената, така и в материала, от който е направен. За ламинат най-подходяща е корковата подложка-добър изолатор за топлина и звук. Това е много добра характеристика, ако живеете в многоетажна сграда.
Когато започнете монтажа, поставете дистанционери, които ще отделят ламинат от стените с 8-10 мм. Това е необходимо, за да може ламинатът да се разшири там, където (в случай на висока влажност). След това поставете и сглобете ламелите по дължина. Оставащото парче от първият ред може да се използва в началото на следващия ред. Вторият и следващите редове се поставят под определен ъгъл в предишния ред. Ламинатът ще се държи здраво, ако има разминаване между сглобките на дъските в редовете не по-малко от 30см.
Когато процесът на монтаж на пода е завършен, се приства към монтажа на первази, които трябва да затворят компенсационната празнина. Первазите могат да бъдат дървени,мдф или пластмасови. От нашата собствена практика ви съветваме да си купите перваз с кабелен канал. Той има гъвкави ръбове от двете страни, което ще ви позволи да скриете всички грешки на стената и пода, ако има такива.
Абсолютно грешно е да бъде закрепван ламината към под с лепила или крепежни елементи. Това ще лиши ламината от възможността за разширяване, прибиране, както и от сезонни движения.