Ремонтът на стълбището и стъпалата в къщата или апартамента е доста трудоемка задача, която всички ние се опитваме да отложим. Но, когато нямаме друг изход, трябва да помислим и с какъв материал всъщност може да бъде изпълнено такова начинание?
Естествените материали например като мрамор и гранит например струват много пари и е невъзможно да ги поставите сами, без необходимия опит.
И така, какво друго може да е решението за облицовка на стъпалата? Разбира се, това е завършекът на стълбите с ламиниран паркет.
Какво трябва да бъде покритието за такъв дизайн на стълбището?
Материалът трябва да има следните характеристики:
-здравина: за задържане на значителни товари по време на есплоатация;
-противоплъзгащ слой: за безопасно движение;
-износоустойчивост: така че конструкцията да остане здрава и привлекателна за дълъг период на употреба (не по-ниска от 31 класа).
Да, винаги можете да кажете, че има по-опростен вариант: например можете просто да укрепите старата структура и да я покриете с лак. Но, такъв метод далеч не е толкова привлекателен, колкото с употребата на ламиниран паркет.
В процеса на довършителни работи не само подреждането на ламината но и завършващите лайсни играят важна роля. Лайсните трябва да изпълняват освен декоративни така и защитни функции, тъй като такава повърхност може бързо да се износи. Съветваме ви да се съсредоточите върху високото качество на използваните продукти за да постигнете наистина очакваният резултат.
Монтажът върху стълбите може се извършва директно с помощта на монтажно лепило. Съветваме ви да използвате ламинат с надеждна клик система за монтаж, която ще подсигури необходимата здравина на стъпалото.
За съжаление, не всички основи са идеално равни и за да завършите стъпалата с ламинат е необходимо да ги подравните.
Стъпки за довършване на стълбищни стъпала с ламинат
Стъпка 1. Започнете работа от горната част на стълбището, като поставите покритието отгоре, движейки се надолу. Така няма да ходите по вече положените стъпала.
Етап 2. Следващият етап на завършване на стъпалата на стълбите с ламинат е самият монтаж. Може да се монтират ламелите и върху лепило на основата на стъпалато.
Стъпка 3. Поставете челните дъски от ламинат като, нанесете малко лепило в гърба им и ги притиснете към стъпалото. Такава част трябва да приляга плътно между хоризонталната основа отгоре и отдолу.
Стъпка 4. Инсталирайте ламелите на стъпалато с лепило върху основата
След като приключите с монтажните дейности, не използвайте стъпалата за 24 часа. След ден можете да започнете да монтирате завършващите алуминиеви лайсни за ръбовете на стъпалата.
Цялата облицовка на стълбището трябва да бъде напълно затворена с лайсни и первази. Така ще се постигне идеалната здравина на цялата настилка, която несъмнено е много важна по време на експлоатация.
При изборът на цветова гама повечето клиенти предпочитат по-класически варианти, които имитират естествена дървесина. При по-необикновените решения на модели ламинат се случва така,че те бързо излизат от мода и стават скучни, а ламелите се монтират не за една или две години, а за мин.15-20 години.
Освен това ламината ще изпълнява не само декоративна функция, а ще предпазва основата от механично натоварване.
Честно казано, монтирането на стълбище с ламинирин паркет е доста сложен, отнемащ продължително време и трудоемък процес. Да се справи сам човек без опит с това не е лесно, но не е напълно невъзможно. Претеглете плюсовете и минусите и преценете сами дали облицоването на стълбището с ламинат е във вашите възможности. Естествено винаги може да се обърнете към монтажните ни групи за професионален монтаж на ламиниран паркет на стъпала за гр. София и гр. Велико Търново.