Виниловите LVT настилки са модерни подовe, основната зона на работа на която са мокри помещения, места с висока влажност. Също така е позволено да се използва при външни условия.
Този тип подове получиха името си поради факта, че производството се основава на PVC – поливинилхлорид. Този материал е екологично чист и безвреден за хората, който през последните години активно се използва в строителството, хранителната и медицинската промишленост. Ето защо е безсмислено да се казва, че използването на винил може да причини някаква вреда на здравето.
Много европейски компании от Франция, Белгия,Полша и Германия се фокусират върху производството на водоустойчив винил днес, така че можете да намерите широка гама от подобни модели в специализираните ни магазини.
Естествено, структурата на виниловите настилки LVT е много различна от състава на традиционните ламинирани подове. При водоустойчивите покрития има само два основни слоя от полиуретан и поливинилхлорид, което отчасти позволява на положеното покритие да има такава добра производителност.
Защитният слой във виниловите модели е направен от полиуретан, който може да включва допълнителни компоненти, което прави възможно да се осигури на повърхността на пода с подобрени експлоатационни характеристики. Полиуретанът гарантира устойчивостта на ламелите на механични натоварвания, а най-сериозните, следователно, е позволено да се използва покритието при външни условия. Въпреки факта, че днес няма европейски стандарти за класифициране на водоустойчиви подове, такива модели, като правило, съответстват на най-високият клас на износоустойчивост.
Основният слой е направен от посочения по-горе поливинилхлорид. Той е устойчив на износване, траен, инертен към влагата и разнообразие от химикали, които не се влошават с времето, имат стабилна структура, устойчивост на повишени и динамични натоварвания.
Производствените фирми в процеса на производство на продукти могат да добавят различни компоненти и дори цели междинни слоеве към панелите.
Конкурентно предимство на виниловте LVT подови настилки
Ако сравните виниловия ламинат с конвенционалните ламинирани плоскости, то в почти всички оперативни и технически показатели той превъзхожда традиционните модели. И много повече.
-Основното предимство на виниловите модели е пълната им водоустойчивост, която не се влияе от класа на работа.
-Най-високите якостни характеристики. Както вече беше отбелязано, виниловите модели са изключително трайни и имат поне 34 или 43 класа на износоустойчивост, така че приблизителният им живот в жилищни помещения е над 20 години. Този клас на издръжливост позволява настилката да издържа на тежки динамични натоварвания;
-Широк обхват на работа. Такъв ламинат може да се полага във всяка стая (предвид високия клас съпротивление) без изключения: баня, коридор, балкон, кухня, спалня, детска стая, офис, офис, кафене, ресторант, зала, конферентна зала и др. г. Във всяко от тези помещения настилката ще продължи колкото е възможно по-дълго и няма да изисква допълнителна поддръжка;
-Удобна работа. Виниловият ламиниран под има ниско ниво на топлопроводимост, така че през цялата година ще бъде топло и приятно на допир. Класът на износоустойчивост на това покритие позволява да се използва в продължение на много години при всякакви условия;
-Няма нужда от специални грижи. Виниловите покрития не изискват специална и систематична грижа – достатъчно е систематично да се почистват подовете и да се отстрани очевидното замърсяване. Можете да почистите пода с всеки домашен почистващ препарат, но само ако не съдържат абразивни частици;
-Устойчивост на замърсяване. Практически всякакви замърсявания и петна могат лесно да бъдат отстранени от повърхността на виниловия ламинат, като се използва кърпа и детергент.
Винилът има много предимства, много от които засенчват предимствата на най-често срещаните видове подови настилки (не само ламинирани). В този случай, разбира се, трябва да се каже за недостатъците на виниловите подове, които също присъстват.
Недостатъци на винил ламинирани подове
Въпреки факта, че производителите на винил ламинат в един глас декларират, че продуктите са 100% безопасни, не може да се нарече напълно екологично чист.
В тази връзка се препоръчва да се купува винил само в специализирани магазини. Трябва също да отдадете предпочитание на известни европейски производители, а не на съмнителни фирми
В допълнение, не забравяйте да обърнете внимание на проблемите, които могат да възникнат по време на директната работа на виниловия ламиниран под:
-Необходимо е висококачествено приготвяне на основата на проекта преди полагането. Поливинилхлорид – материалът е доста мек, така че всички дефекти в повърхността на основата ще повлияят отрицателно върху целостта и външния вид на подовата настилка.
-Всички гумени елементи, които са в помещението и са в пряк контакт с виниловото покритие, могат да предизвикат промяна в цвета на ламината, като каучукът реагира с полиуретан.
-Въпреки че полиуретанът е издръжлив и има 34 или 43 клас износоустойчивост, той е силно податлив на появата на различни малки драскотини и малки дефекти, които със сигурност ще бъдат видими при по-внимателно разглеждане на пода.
Ако се купи евтин винил , тогава има голяма вероятност той да бъде подложен на образуването на различни дефекти.
Монтаж на винилови настилки
Наличието на висококачествена заключваща система /сглобка/ в повечето модели ви позволява да положите виниловата настилка сами. Производители прикачават инструкциите за монтаж на подовото покритие към опаковката на продукта. Заключващите модели могат да се поставят без използването на лепило, така че на този етап няма да са необходими допълнителни разходи.
Веднага си струва да се отбележи, че поставянето на винил не се препоръчва в тези помещения, където има система „топъл под“. Това се дължи на факта, че тази настилка има ниско ниво на топлопроводимост, така че използването на елементи за подово отопление е почти безсмислено.
Необходимо е също така да се извърши работа по привеждане в съответствие и качествена подготовка на основата. Тя трябва да бъде напълно равна, на повърхността не трябва да има мръсотия, прах и други елементи. Препоръчва се също така да се постави хидроизолационна основа, така че кондензатът и влагата да не се натрупват в долната част на подовото покритие, което, разбира се, няма да я повреди, но ще предизвика образуването на мухъл.
Полагането на винил ламинат може да се направи на почти всеки вид груба основа:
-Дървени подове. Добър вариант за полагане на ламинат. Основното е, че основата е здрава, гладка, чиста. Трябва да се има предвид, че срокът на експлоатация на винил ламинат е повече от 20 години, така че основата трябва да продължи около същото.
-Плочки. Също така е подходящ за монтаж на ламинирани панели, но с трудност. Е, ако повърхността е монолитна, без никакви изпъкналости и нередности. Ако са, тогава основата трябва да бъде изравнена със специални смеси.
-Циментова замазка. Един от най-добрите варианти. Подходящ за монтаж на всякакви ламинирани подови настилки.
-Балатум. Ако се постави линолеум в помещението, което е сравнително ново и здраво закрепено върху основна основа, тогава не е необходимо да го скъсвате – полагането може да се извърши директно върху него.
Производители на винил ламинат
Много европейски компании участват в производството на водоустойчиви ламинирани покрития, сред които са Vox, Aquafloor, Dumafloor, IVC, Parador, Berry Alloc и много други.