Когато мислите за това кое подово покритие да изберете при ремонта, един от първите е въпросът за безопасността. Защо виниловите подове се считат за едни от най-екологичните и надеждни материали, ще разкажем в тази статия. Въпреки факта, че в Европа и Америка кварц-винилът като материал за производството на подови настилки е известен повече от четиридесет години и се използва активно в различни обекти: от жилищни помещения до промишлени предприятия, в България виниловите подове станаха известни едва през 2010 г. Въпреки това, в продължение на 10 години присъствие на българският пазар, виниловите подове се превърнаха в отлична алтернатива на такива традиционни подови покрития като ламинат, паркет и линолеум. Високите показатели за безопасност и опазване на околната среда са един от тях. Самият състав на кварц-винила не предполага наличие на токсични и опасни вещества. Основата на виниловите плочки е 65-80% кварцов пясък, а защитният слой е направен от инертен полиуретан. Това отличава виниловите настилки от ламинираният паркет. Основата на ламината е HDF плоскост (влакнести плочи), състояща се от най-малките дървени стърготини, което е отпадък от производството на дървесина. Свързващият агент за тях са смоли. Ламинатът практически е лишен от защитен слой. Повърхността му е – хартия с нанесена текстура и шарка. Водещите европейски производители на LVT подове обръщат голямо внимание не само на качеството на своя продукт, но и на екологичността на производството.
Голяма част от предлаганите на пазара винилови подове в ниският клас са произведени в Китай. Европейските производители на винилови подове работят с най-модерните системи за производство и изискванията за екологосъобразност на производството са традиционно са по-високи от тези за Китай
Алергията е сериозен проблем през 21 век. Алергичната епидемия, обхванала света през последните десетилетия, е пряк отговор на влошаването на околната среда. Подовите настилки, съдържащи формалдехидни смоли и различни синтетични летливи съединения, са неприемливи за страдащите от алергия. Дори традиционните паркетни подове могат да предизвикат алергични реакции, тъй като са лакирани. Виниловите настилки, които всъщност се състоят от кварцов пясък, не могат да причинят алергии и са напълно без мирис.
Добре известно е, че съвременните монолитни къщи имат лоша шумоизолация. Полаганият ламинат в монолитна сграда, меко казано, няма да добави приятни емоции към съседите отдолу. Деца тичат, ходят, падат предмети – всичко това ще бъде чуто перфектно в апартамента на пода отдолу. Освен това при ходене по ламината се издава неестествен звук, който според редица експерти оказва негативно влияние върху психо-емоционалното състояние на човек. LVT настилките са абсолютно безшумни и въпреки факта, че са два пъти по-тънки от ламинат и се монтират без шумоизолационна подложка, имат звукопоглъщащ ефект.
Виниловите подове имат един от най-високите класове пожарна безопасност, което означава, че те са разрешени за използване в детски заведения, включително детски градини и училища, висши учебни заведения, лечебни заведения, места за голямо събиране на хора (например, в концертни зали, търговски центрове), при декориране на входове на жилищни сгради, в офиси и библиотеки. За разлика от естественото дърво, от което е съставен класическият паркет, виниловата настилка елиминира появата на гъбички, които са „чест гост“ в помещения с висока влажност и дървени подове. Виниловият под няма равен по здравина и издръжливост. Само паркетът има такава издръжливост, но за разлика от LVT пода, той се нуждае от редовно (веднъж на няколко години) лакиране и периодично циклене.
Обобщавайки, можем да кажем с увереност, че LVT настилките от водещи производители в Европа са напълно безопасни във всички отношения. Виниловите подове са екологични, имат противопожарен ефект и са подходящи за всички видове жилищни и нежилищни помещения.