През последните години популярността на многослойните паркети нараства. Трислойните паркети излизат на цена един и половина до два пъти по-евтини от традиционните паркети, а освен това се подреждат по-бързо и има по-малко притеснения за тях. Важно е също, че този тип паркет се продава главно с фабрично покритие, така че цветът на дървото да бъде избран предварително, без да получавате възможни изненади както е при лакирането на класически паркет. Устойчивостта на фабричния лак в повечето случаи е по-висока. А за тези, които искат да експериментират, някои производителите предлагат и необработен трислоен паркет. Качеството на трислойните паркети, доставени на нашия пазар, е доста прилично, вносителите са всички изтъкнати, известни европейски производители: Quick Step, Tarket, Boen, Kahrs, Befag, Tilo, Barlinek , Baltic Floo, Haro,Karelia.
Структурата на подовата плоскост. Основни размери
Многослойните паркети представляват конструкция, състояща се от двуслойна основа, обикновено иглолистна, върху която третия преден слой от ценна дървесина са залепени с определен шаблон. В краищата има клик система за свързване на дъските помежду си. Както знаете, дървесината е хигроскопичен материал и паркетните подове, изработени от естествено дърво, могат да променят размера си при колебания на температура и влажност. Този процес е възпрепятстван от многослойния дизайн на трислойните паркети, взаимно перпендикулярното разположение на влакната в слоевете, които неутрализират естественото движение на дървесината (с около две трети, в сравнение с подобна масивна дървесина).
Стандартни размери на трислойните паркети: дължина – 2,2 … 2,5м, ширина – 13 … 20см, дебелина – 7, 10, 14-15 и 15-24мм. Най-често се среща паркет от 14-15 мм, дебелината на износоустойчивия декоративен слой е 3-4 мм и осигурява от 3 до 4 цикления. Тези покрития могат да се използват както в жилищни, така и в обществени сгради.
Когато избирате паркет, трябва да обърнете внимание не само на дебелината на износващия слой, но и на материала, т.е. относно вида дърво, неговите механични характеристики В помещения с високи експлоатационни натоварвания има смисъл да избирате твърда дървесина.
Много производители имат няколко дизайна в асортимента си, например „рибена кост“, еднолентова,двулентова и трилентова версия на паркетините. В рамките на една и съща колекция производителите предлагат няколко варианта за текстурата на дървесината: селекция, натур и рустик.
Днес има два основни вида повърхностна обработка на трислойните паркети- масло и лак, както и необработени дъски. Паркетният лак е много разнообразен,като можете да срещнете няколко варианта лак: копринен матов лак, лъскав огледален лак и дълбок лак, вече напомнящ на маслото. Като правило се използва многослойно покритие (5-7 слоя) с акрилни лакове с UV втвърдяване. Фабричните лакове имат по-голяма износоустойчивост в сравнение с друг вид лакиране на паркета.
Маслото е покритие за естети. То най-силно изразява естествената красота на дървесината, като подчертава нейните влакна и задълбочава цвета. И ако се грижите своевременно за масленото покритие, тогава такъв паркет може да бъде вечен.
Паркетните подове се полагат след всички ремонтни дейности, свързани с възможното намокряне и замърсяване на покритията, директно върху бетонната замазка, фиксирани към основата с лепило, както и по плаващ метод. Независимо от вида, основата трябва да е стабилна, равномерна, здрава, суха и чиста.
Ако има опасност от навлажняване на основата, по-специално това се отнася за нови замазки (по-малко от 1 година) се изисква допълнителна паро и хидроизолация. За метода на плаващото полагане се използват подложките за ламинат.
Монтажа трябва да се извършва при температура най-малко 18-23 ° C и относителна влажност 40-65%. Дъските се внасят в стаята най-малко 48 часа преди монтажа и се разопаковат непосредствено преди монтажа.
Има три основни технологии за полагане на многослоен паркет- залепване към основата, полагане върху дървени трупи и метод „плаващ“. Плаващият метод обаче има свои собствени ограничения върху площта на помещението. Ако площта е повече от 40 м2, по-добре е паркета да се залепи по цялата повърхност.
За предпочитане паркетните дъски се полагат по дългата страна на помещението или са ориентирани по посока на падащата светлина, тогава сглобките няма да бъдат подчертани от осветлението. Свързването към основата и трислойната конструкция на паркетната дъска намалява необходимостта от разширяваща междина в сравнение с плаващия метод, но все пак трябва да останат поне 8-10 мм хлабина по стените. Ако паркетът е положен в няколко съседни стаи, или в стаята и коридора, е необходимо да го отделите под вратата, тоест паркетната дъска не трябва непрекъснато да се придвижва от една стая в друга, тъй като в този случай е трудно да се осигури достатъчна равномерност на основата.
Има погрешно схващане, че висококачественият скъп паркет не се нуждае от специални грижи. Първо, условията на експлоатация трябва да са идентични с условията за монтаж. Второ водата в големи количества е вредна за паркета, може да послужи като злополучна причина за повреда или обезцветяване, затова е за предпочитане сухо или полувлажно почистване. Средствата за периодична грижа за паркет се избират в зависимост от вида на повърхностната обработка на дъската. Превантивната грижа включва обработка със специални състави (на базата на масло и восък) за омаслен паркет няколко пъти годишно.
Но за съжаление, нищо не трае вечно и дори на най-устойчивият на износване под може да се наложи възстановяване или подмяна след известно време. Въпреки това повърхността на паркета се възстановява с извършване на циклене. След това можете да изберете всяка опция за повърхностна обработка-лак или масло.
Ако се изпълняват препоръките на производителите на трислоен паркет и поддържате подовата повърхност според техните изисквания, тогава е възможно циклене на паркета изобщо да не се изисква. По принцип паркетните настилки могат да издържат много дълго време.
Нашата фирма е официален дистрибутор в България на продукти на известни производители на паркети на търговските марки Barlinek, Eurowood, Sinteros, Quick Step, Tarkett, Tilo и Befag . Има както традиционни видове дървесина (дъб, бук, ясен, клен, череша), така и екзотични (мербау, жатоба, кемпас, бамбук, ироко, дуси, венге). Изборът е много голям. Можете да получите отговори на всичките си въпроси, като се свържете с нас по телефона или по електронната поща
Полезни статии за трислоен паркет:
–Разнообразие от трислоен паркет
–Три основни грешки при монтаж на паркет
–Какво трябва да знаете за трислойните паркети
–Какво е по-подходящо за монтаж в къщата: ламинат или трислоен паркет
–Производители на трислоен паркет
–Защо на качественият трислоен паркет мястото е във вашия дом
–Стенна декорация с трислоен паркет
–Технически характеристики на трислоен паркет
–Препоръки при диагонално монтиране на трислоен паркет
–Трислоен паркет с лак или масло
–За кой интериор са подходящи светлите трислойни паркети
–Откъде за закупите качествен трислоен паркет
–Кое е по-добре -трислоен паркет или ламинат
–Трислоен паркет-отлично качество на достъпни цени
–Трислоен паркет-съвременна естествена подова настилка
–Как да се грижим за трислоен паркет
–Предимства и недостатъци на трислоен паркет
–Трислоен паркет-видове и цени
–Как да изберем лесно трислоен паркет само със четири основни стъпки
–Как да изберем правилно трислоен паркет: основни препоръки
–Немски трислоен паркет Таркет- основни характеристики
–Масивен естествен или трислоен паркет-какво да изберем
–Какво определя цената на видовете трислоен паркет