На българският пазар за подови настилки се появиха нови продукти под формата на ламинат –SPC настилки. В тази статия ще разгледаме отблизо какъв вид подова настилка е и ще обсъдим как се различава от подобни видове ламинат. Нека започнем с текстурата на най-често срещания ламинат. Както всички разбираме, ламинираният паркет е само имитация на паркет, но много купувачи дори не се замислят от какво е направен.
Нека разкрием малките детайли на ламината: Ламинат – състои се от компресирани дървесни влакна и хартия, импрегнирани със смоли. Всеки слой има собствена дебелина и изпълнява определена функция. Основният компонент на ламината е плоскост от дървесни влакна. Тази основа е от два вида и по принцип цената на ламината зависи от нея: HDF е плоскост с висока плътност (950 кг / м3), която осигурява стабилността на ламината до механично напрежение. Най-горните слоеве са декоративна хартия, върху която е нанесен декоративен шаблон и защитен слой, състоящ се от тънка, почти полупрозрачна целулозна хартия, импрегнирана с меламин-форма-дихидратни смоли, което я прави твърда и издръжлива. Всеки производител има своите тънкости при производството на горния (защитен) слой, много от тях са преминали от целулозна хартия към прозрачен филм, някои имат акрил, някои чист меламин, а някои с добавка на микрочастици. Производителите на ламинати непрекъснато усъвършенстват принципите на производството на ламинат, така че като стандарт са се появили такива видове като устойчиви на влага, които са направени от твърди дървесни влакна, а не от стърготини. Пресоването и специалната обработка на плоскостите се извършва при високо налягане и температура, което позволява такъв ламинат да се използва в помещения с висока влажност.
Но производителите не се спряха в търсене на универсално подово покритие – така се появи на пазара такова подово покритие като LVT виниловите настилки. Такова подово покритие е многослоен материал, чиито основни компоненти са поливинилхлоридни и минерални (най-често кварцови). Също така съставът на виниловите подове включва стабилизатори, инертни пълнители, смоли и пластификатори. Тези компоненти се пресоват горещо в нов материал с многослойна структура. Кварца придава на подовете необходимата еластичност и здравина. Именно поради наличието на кварц такива подове се наричат кварц-винил. Някои модели имат още един долен слой – самозалепваща се основа със защитно фолио. Виниловите подове съчетават предимствата на много видове подови настилки. Те приличат на линолеум по гъвкавост, здравина на камъка, лекота на монтаж и форма на ламинат. Само за разлика от последните, виниловите плочки нямат клик система. Друга разлика се крие в дебелината на покритието – то е два пъти по-тънко от ламината.
Сега нека поговорим за по-модерни подови настилки като SPS. Името на такъв продукт е съвсем ново и производствените технологии се различават от предишните.
SPC или както вече е наречен „каменен ламинат“. Какви са неговите характеристики и предимства пред всички горепосочени материали. този ламинат се състои от напълно устойчив композит на калциева основа, който не съдържа никакъв формалдехид (сертифициран с екологични сертификати) напълно устойчив на влага огнеупорен устойчивост на ниски и високи температури (от -40 до +50 градуса) устойчивост на UV лъчи, което ви позволява да запазите цвета на подовата настилка в продължение на много години проста инсталация, както и лесно демонтиране по време на ремонт (освен ако, разбира се, с такива качества не е необходимо) за разлика от обикновените плочки и порцелановия камък, той е доста топъл материал, който ви позволява удобно да ходите по него боси еластичен горен слой и висока плътност на дъската потискат ударните шумове от падащи предмети, няма тропащ ефект.
С такива характеристики подобна настилка наистина може да се счита за иновативно и ново поколение ламинат. Въз основа на тези данни направете своя рационален и практичен избор. Не искаме да правим пропаганда на SPC ламинат с нашата статия, всяка от представените подови настилки има своите предимства и ламината и LVT винил. Във всеки случай изборът на подови настилки остава за купувача и само компетентен специалист може да ви каже правилния избор, тънкостта на това или друго покритие. Ако имате някакви въпроси след нашата статия, оставете вашите коментари или задайте въпрос на нашите консултанти.
Приятно пазаруване в магазини за паркет Tsonev Flooring!!!